LYRICS: Boom Aye – Majic Mike ft Kambua

LYRICS: Boom Aye – Majic Mike ft Kambua

A multitalented Afro pop artist born and bred in the streets of Soweto, Majic Mike is known for his vast talent as a lyricist, songwriter, producer and a motivational speaker. With a smooth, smart and stylish vibe, he has collaborated with the award-winning songstress Kambua, who is famously known for her hit songs ‘Bado Nasimama, Nishikilie, Usiku na Mchana’ among others. The dynamic duo has brought you this amazing song called “BOOM AYE”. BOOM AYE is a song that speaks of God’s unending love for us.

CHORUS.

Since the first day I met you God(eh)

Tangu siku ya kwanza,(eh eh)

Since the first day I met you Jesus(yes yes yes)

Tangu siku ya kwanza

Umefanya roho yangu iende  (Boom, boom, aye)

Umenipenda, penda sana weh (Boom, boom, aye)

Roho yangu inadunda dunda dunda (Boom, boom, aye)

Unafanya roho yangu iende (Boom, boom, aye)

MAJIC MIKE:

Umeniweza,

Kila siku furahisha roho yangu

Unanitesa,

Umenishika na upendo wako

Umeniweza,

Everyday I fall in love with you more

Unanitesa,

With everything that you’ve done for me

I will never let you go, mafeelings zangu I will let you know,

Wacha nifungue roho, coz you mean the world to me x2

CHORUS

KAMBUA:

Siwezi, tenganishwa na wewe

Sitaki, kutoka hapa ulipo

Upendo wako wananipa nguvu za kusimama

Hapa nilipo ni kwa sababu yako

Umeniwezesha, kanipa ujasiri

Uwezo na neema; hakika nitafika!

Uliko nitoa ni mbali sana ah ah

Na ndio maana nakuimbia eh..

CHORUS x2

Watch Boom Aye- Majic Mike ft Kambua here

 

CONTACT US :

Email : [email protected]

%d bloggers like this: